Milyen hatással van az édesburgonya az emberi szervezetre?
Mi is az édesburgonya valójában?
Bár igaz, hogy gyökérgumós zöldség, neve ellenére nem áll rokonságban a hagyományos burgonyával. Nem krumpli és nem is csicsóka. A Szulákfélék (Convulvulaceae) családjába, azon belül is a Hajnalka (Ipomoea) nemzetségbe tartoznak
Most pedig lássuk rendkívül kedvező élettani hatásait:
-
Kordában tartja a vércukorszintet
Az édesburgonyában lévő szénhidrátok másképp szívódnak fel, mint például a hagyományos burgonyában lévők. Közepes glikémiás értéke mellett tápanyagai olyan kombinációban vannak jelen, melyek ellensúlyozzák a szénhidrátok gyors felszívódását. Ezen – igen kedvező – tulajdonságának hála nem okoz hirtelen vércukorszint növekedést és zuhanást, mint például a hagyományos burgonya, így glikémiás terhelése alacsony. A krumpli fogyasztásakor ugyanis a hirtelen vércukorszint emelkedésre szervezetünk válaszreakcióként nagy mennyiségű inzulintermeléssel reagál, melynek hatására a felszökött vércukorszint hirtelen zuhan vissza, általában még túlságosan is, a normál érték alá. Ez pedig újra megjelenő éhségérzetet okoz, melynek valljunk be, sokszor engedünk is kis nassolgatással.
Az édesburgonya fogyasztásakor azonban a vércukorszint változása sokkal nyújtottabb és egyenletesebb görbét ír le. Hatására a vércukorszint nem túlzott mértékben, lassan és egyenletesen emelkedik, majd áll vissza.
Az American Journal of Clinical Nutrition szerint ezért sokkal kedvezőbb a fogyasztása még a cukorbetegek számára is. Az édesburgonya mérsékelt mennyiségben segíthet fenntartani az egészséges vércukorszintet még diabétesz esetén is.
-
Segít helyreállítani az emésztőrendszer működését
Az emésztőrendszer fertőzése esetén való fogyasztása jótékony hatással van annak gyógyulására.
Egy kisebb édesburgonya (100-150 g) bőrével együtt 4-6 gramm rostot tartalmaz. Ezzel persze nem tartozik a növényvilág kiemelkedő rostforrásai közé, azonban jó részét fedezi az ajánlott napi rostbevitelnek. Az élelmi rostok köztudottan kedvező hatással vannak az emésztésre.
Az amerikai National Institute of Medicine szerint
az ajánlott napi rostbevitel:
nőknél 21-25 gramm
férfiaknál 30-38 gramm
A legtöbb ember azonban sajnos nem fogyaszt ennyi rostot naponta. A megfelelő rostbevitel csökkenti az olyan betegségek kialakulásának kockázatát is, mint a szívbetegség, cukorbetegség, székrekedés és a diverticulitis. Legyünk óvatosak azonban a héjával való fogyasztás esetén, mert az import édesburgonyát legtöbb esetben csírázásgátló szerekkel kezelik. A gazdaságunkból beszerezhető batáta azonban 100%-ban bio, így teljesen vegyszermentes, bátran fogyasztható héjastól is!
-
Bizonyos rákos megbetegedések megelőzhetők a segítségével.
A zöldségek és gyümölcsök között legnagyobb mennyiségben tartalmazza a béta-karotint, egy rendkívül hasznos antioxidánst!
A Harvard School of Public Health Department of Nutrition egyik tanulmánya szerint a fiatalabb férfiak esetében a béta-karotin védelmet nyújthat a prosztatarák kialakulásával szemben.
Egy japán tanulmány pedig kimutatta, hogy a béta-karotin csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Ezek a tények magukért beszélnek.
-
Segíti a látást
Szemorvosok állítása szerint minden élelmiszer, ami béta-karotint tartalmaz, kedves a szemnek. A béta-karotin az A-vitamin (retinol) előanyaga. Az A-vitamin hiányakor a foto receptorok külső szegmense romlik, aminek hatására a látás károsul. Az édesburgonya kiemelkedő antioxidáns tartalma mellett a C- és E-vitamin tartalma is segít a szem degeneratív károsodásának megakadályozásában.
-
Segít a PMS leküzdésében
Bár a mangán nagy mennyiségben már nem egészséges, a szakértők becslése szerint a lakosság egyharmadának nem éri el a mangánbevitele az ajánlott (RDI) szintet az étrendjükben. Egy tanulmány szerint 1 – 5,6 mg diétás mangán segített a PMS-es nőknek a hangulatváltozások és a görcsök csökkentésében.
-
Segíti a hormonháztartás egyensúlyát szülés előtt
A Harvard Medical School szerint az édesburgonyában is megtalálható növényi alapú vas szignifikánsan növeli a termékenységet. Az A-vitamin és a béta-karotin szintén fontos az egészséges hormonháztartás biztosításában a terhesség és szoptatás alatt.
-
Csökkenti a gyulladást
Az édesburgonya jó kolin forrás. Ehhez a mikrotápanyaghoz – ami a B-vitaminok családjába tartozik – főként tojásból és húsfélékből juthatunk könnyen. Az édesburgonyában azonban ebből is akad. A kolin segíti az alvást, az izommozgást, a tanulási- és memóriazavar csökkentését és fontos szerepe van a krónikus gyulladások leküzdésében is.
-
Csökkenti az általános halálozási arányt
A Medical News Daily megjegyzi, hogy a magas káliumbevitel esetén 20%-al csökken a halál kockázata minden halálokot tekintve! Az édesburgonya a magas káliumtartalmú növények közé tartozik. 500 mg káliumot tartalmaz egy közepes gumó.