Nyugodt, kiszámítható időskor otthona kényelmében. Keressen minket bizalommal!

 Hívjon minket! +36703559099     

Blog

5 bosszantó tévhit az öregedésről

Anna
Anna
2024.06.09 08:39
5 bosszantó tévhit az öregedésről

Olyan téves mítoszok keringenek az időskorról, amelyek félelmetessé tehetik az öregedést

– ez pedig árthat pszichésen azoknak, akik már tapossák akár a 40-es éveiket.

Sokan azért tartanak az öregedéstől, mert életük során számos félrevezető információval találkoznak, és családjukban is láthattak olyan példákat, amelyek ezeket a tévhiteket erősítik.Azonban fontos tudni, hogy képesek vagyunk befolyásolni testünk működését, és mindig van lehetőségünk tenni az egészségünk megőrzéséért.

 

 

 

 

Már egészen apró változtatásokkal is jelentősen javíthatjuk életminőségünket.
Ne hagyjuk, hogy a különböző helyekről szerzett félrevezető információk félelmet keltsenek bennünk az öregedéssel kapcsolatban! Nézzük meg, melyek a leggyakoribb tévhitek az öregedésről!

1. Tévhit: Ha idős, akkor demens

Ahogy telnek az évek, az agy működése valóban változhat: a tanulási folyamatok lelassulnak, a problémamegoldó képesség csökken, és a memória romlik. Fontos azonban, hogy ezeket a természetes jelenségeket ne keverjük össze a demenciával!

Az időskori "elbutulás" és az Alzheimer-kór olyan betegségek, amelyek orvosi kezelést igényelnek, tehát nem tekinthetők az öregedés természetes velejáróinak. Ezt igazolja a világ egyik legidősebb nőjén végzett kutatás is: a 115 éves hölgy agyszövetei teljesen egészségesek voltak, és az orvosok nem találtak semmilyen demenciára utaló jelet.

A szellemi frissesség megőrzéséért rengeteget tehetünk, például rendszeres fizikai és szellemi aktivitással. Heti három alkalommal történő testmozgás, olvasás, rejtvényfejtés és új hobbik kipróbálása mind hozzájárulhat szellemünk egészségének megőrzéséhez.

2. Tévhit: Késő sportolni

Sosem késő áttérni az egészséges életmódra! Bár kétségtelenül az a legideálisabb, ha már a húszas, harmincas, negyvenes éveinket is aktívan töltjük, de ha ez valamilyen okból kifolyólag nem sikerült, akkor sincs minden veszve. A rendszeres testmozgás minden életkorban meghozza a gyümölcsét, amit számos kutatás is alátámasztott.

Egy kísérletben, amelyben 50 férfi és nő vett részt (akiknek átlagéletkora 87 év volt), egy tízhetes súlyzós edzésprogramot hajtottak végre. Ennek eredményeként 113%-kal növelték izomerejüket – sőt, a mindennapi gyaloglási sebességük is jelentősen javult.

Az időskori sportolás nemcsak az izomerőt és a mobilitást javítja, hanem a mentális egészségre is pozitív hatással van. A rendszeres mozgás csökkenti a depresszió kockázatát, javítja a hangulatot és növeli az életerőt. Tehát sosem késő elkezdeni, és az eredmények minden életkorban lenyűgözőek lehetnek.

3. Tévhit: Időskori depresszió

Önmagában az idő múlása még nem jelenti azt, hogy a depresszióval is szembe kell néznünk, bár érdemes tudni, hogy a 60 év feletti lakosság 15%-át érintik a depressziós tünetek. Azonban a kisebb-nagyobb betegségekkel, a magányossággal, a munkaképesség csökkenésével és a különböző veszteségélményekkel való megküzdés valóban kihívást jelenthet, de egy kis támogatással nyugdíjas éveink is vidáman, aktívan és tartalmasan telhetnek.

Amikor úgy érezzük, szükségünk van segítségre, próbáljunk meg új élményeket keresni, mint például közösségi programok vagy önsegítő csoportok, hiszen ezek is rendkívül hatékonyak lehetnek időskorban. Törekedjünk arra, hogy pozitív élményeket találjunk. Kezdjünk új hobbiba, töltsünk sok időt a gyerekekkel és unokákkal, és ne feledkezzünk meg a barátainkról sem. Keressünk lehetőségeket a kikapcsolódásra, például egy kellemes séta az erdőben vagy egy beszélgetés a szomszédokkal. Az a lényeg, hogy ne féljünk kimozdulni otthonról és aktívan töltsük el az időnket!

4. Tévhit: Ízületi gyulladások elkerülhetetlenek

Az idősebb korosztály körében valóban gyakoribbak az artritiszes betegségek, mivel a porcok rugalmassága az évek múlásával csökken. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden nyugdíjasnak ízületi gyulladással kell szembenéznie. A rendszeres testmozgás ereje ebben az esetben is kiemelkedő szerepet játszik. A mozgás segít "beolajozni" az ízületeket és támogatja azok működését, így még akkor is érdemes folytatni, ha már megjelentek az első tünetek.

Egy amerikai tanulmány kimutatta, hogy azok a nők, akik hetente legalább egyszer húsz percet mozogtak, jelentősen csökkentették a térdízületi gyulladás kockázatát. Ugye, hogy heti húsz perc mozgás igazán belefér? Az öregedés lassításában is sokat segíthet, ha megszabadulunk a pluszkilóinktól, hiszen ezek extra terhelést rónak az ízületekre. Emellett a kényelmes lábbelik viselése is kifejezetten ajánlott.

5. Tévhit: A nők rettegnek az öregedéstől

Széles körben elterjedt tévhit, hogy a nők többsége retteg az öregedéstől, ám valójában inkább a külső változásoktól - mint a ráncok és szarkalábak megjelenése - tartanak. Ebben a fiatalságot dicsőítő és annak fenntartására törekvő társadalomban ez természetes reakció, mégis, a legtöbb nő képes reálisan szemlélni az idő múlását. A washingtoni National Women’s Health Resource Center kutatása szerint a 40 év feletti nők nagy része pozitívan tekint a jövőbe. Számukra az időskor az új lehetőségek és kalandok időszaka, különösen akkor, ha van környezetükben egy inspiráló példa arra, hogy az idős kor nem a szenvedésről szól.

 

Az időskor felbecsülhetetlen tapasztalatokat ad arról, hogy a boldogság és az öröm minden pillanatban ott rejlik, és az élet bármely szakaszában megtalálhatjuk életünk értelmét és célját.