A háziállataink segíthetnek megvédeni a szellemi egészségünket
Sokak életének központi részei a kutyák, cicák, papagájok, törpenyuszik vagy hörcsögök. Dorombolnak, bújnak, dörgölőznek, bohóckodnak, sőt ennél sokkal többre is képesek. Vigyáznak a gazdi egészségére is!
A Michigani Egyetem kutatónak új tanulmánya (ami a Journal of Aging and Health c. tudományos folyóiratban jelent meg) pozitív összefüggést fedez fel a kisállattartás és az idősek egészségi állapot között. A tanulmány során több mint 20 ezer olyan felnőttet vizsgáltak, aki már elmúlt 50 éves. A 2010-től 2016-ig tartó időszakban minden résztvevő válaszolt bizonyos kérdésre a háziállatával kapcsolatban. Eközben a szellemi állapot pontozása is megtörtént, a rövid- és hosszútávú memóriát felmérő szavak segítségével.
Azok, aki már elmúltak 65 évesek és legalább 5 éven keresztül valamilyen kisállatot tartottak, jobban szerepeltek a pontozásban, jobb eredményt értek el, mint azok, akinek nem. Ez a hatás megmaradt akkor is, amikor az egyének idősödtek.
Milyen módon segíthetnek a házi kedvencek az agy egészségének fenntartásában?
Elképzelhető, hogy a bélrendszer és az agy kapcsolatán keresztül, a bél teljes ideghálózata jeleket küld az agyba. A négylábúak által a lakásba hozott baktérium változatossága felpörgetheti az emésztésünket. Az állatok hatása kapcsolatban lehet azzal is, hogy a gazdik aktívabbak, mivel játszanak, sétálnak a kedvenceikkel.A mozgás pedig nem kérdés, hogy pozitívan hat a szellemre.
A verbális képességeket talán az állattal történő csevegés tartja edzésben.
Egy társ a magányt is enyhíti és így is védi a szellemi egészségünket. A Michigani Egyetem kutatói a hosszabb társaság hatását elemezték és úgy találták, hogy a házikedvenc által előidézett pozitív effekt a mentális és érzelmi egészségre is kihatással bír.A kutyák képesek felismerni az ember érzelmeit és annak megfelelően cselekedni, így kiváló terapeuták.
A különböző kutatások szerint a kutyák bevonásával végzett terápiás programok jelentősen javítják a társas viselkedést az Alzheimer-kórban szenvedő pácienseknél. Az erre vonatkozó vizsgálatokat egy idősek otthonában végezték el, ahol hat hónapig, hetente egyszer találkoztak kutyával a bentlakók. Az eredmények azt mutatták, hogy fél év után a kutyás terápiában részt vevők jobban tudtak figyelni más emberek mondanivalójára, ügyesebben használták az érintést és a fizikai kontaktust, amikor ki akarták fejezni magukat, és hosszabb mondatokban is beszéltek.
Az állatok segítségével végzett terápia speciális képzettséget igényel az állat és vezetője részéről is, de már az is nagyon hasznos lehet, ha az ember otthon tart állatot. A demenciával küzdő pácienseknek kifejezetten hasznos, ha felelősek valakiért, feladatuk van, és erre tökéletesen ideális a kutyatartás. Az állatokkal kapcsolatos teendők ugyanis segítenek a nap megszervezésében, állandó napirend kialakításában, amely kognitív hanyatlás esetén nagy előny. A kutyasétáltatás pedig kimozdítja a betegeket otthonról, külső környezetbe kerülnek, más emberekkel találkoznak, beszélgetnek.
Vizsgálatok szerint az akváriumokban tartott halak is pozitív hatással vannak a szellemi hanyatlásban szenvedő betegekre. A kutatók ugyanis azt vették észre, hogy amikor akváriumokat helyeztek el egy idősek otthonában, azok a bentlakók, akik az akvárium mellett a halak nézegetésével bizonyos időt eltöltöttek napi rendszerességgel, több szempontból is megfigyelhető volt a szellemi fejlődésük, mint azok, akik nem nézegették a kisállatokat. Ők jobban tudtak figyelni, nyugodtabbak voltak, az étvágyuk is javult és kevésbé voltak agresszívek. Egyes pácienseknél a kutatók egyéb javulást is láttak: az egyik idős hölgy hosszú idő után magától megszólalt és párbeszédet kezdeményezett a kutatás vezetőjével, amikor megkérdezte, hogy hány hal van az akváriumban, mert amikor ő számolta, különböző eredményekre jutott. A személyzet megdöbbent az eseten, mert azt gondolták, hogy a hölgy nemcsak hogy számolni nem tud már, hanem már beszélni sem képes. A szakemberek szerint az élénk színű halak mozgásának megfigyelése javítja a figyelmi funkciókat, amely további funkciók és tünetek javulásához vezethet.
Az állatok különböző egészségügyi terápiákban és gyógyításban való sikeres részvételét számos kutatás és vizsgálat támasztja alá, rengeteg probléma esetén ajánlják a szakemberek az állattartást.